Se mai scriu declaratii de dragoste? Dezabonat

adaugat de punjaby25 cu 3 ani in urma
"

Sa scrii despre sentimentele tale cere multa migala si indemanare, iar mesajul pe care il transmiti trebuie sa vina din suflet, sa fie sincer si clar. Scriitorii secolului 18 erau adevaratii maestri ai scrisorilor de dragoste. Foloseau si cateva trucuri pe care trebuie sa le stii si tu. Alegeau o hartie speciala si desenau cu pana cele mai fine litere alungite, sigilau plicul cu ceara si il prindeau cu o funda speciala. Erau atenti nu doar la continutul plicului ci si la aspectul lui.

Daca scrisul tau se aseamana cu cel al medicilor, te sfatuim sa cauti pe cineva care se pricepe la arta caligrafiei.

Intotdeauna este greu sa iti imaginezi care va fi reactia persoanei iubite la primirea scrisorii. Majoritatea insa o pastreaza intr-un loc special. Fii sigur ca ai strecutat in plic si o poza de-a voastra pentru ca cel sau cea care citeste scrisoarea sa se uite la poza in timp ce citeste mesajul.

Ai grija sa nu existe greseli de scriere sau cuvinte lipsa pentru ca asta ar denota indiferenta ta si lipsa de implicare. Nu scrie pentr ca ti-a sugrat ea acest lucru, scrie pentru ca o iubesti si merita sa ii spui acest lucru. Scrie din inima, nu cauta cuvinte complicate, nu incerca sa scrii fraze grele, pline de metafore si nu copia stilul altora.

Iata 38 de cuvinte care pot fi folosite intr-o scrisoare de dragoste: atragator, seducator, sarutari, imbratisari, calatorii, binecuvantare, stele, inger, iubit, iubita, euforie, iubire, sensibilitate, inima, a darui, trandafir, absenta, a vedea, a gusta, a atinge, a tine, amintiri, multumire, senzual, frumos, viziune, privilegiu, adora, catifea, curcubeu, fericire, pasiune, inocenta, vise, delira, temtatie, complet, dorinta. Foloseste-le cu incredere pentru ca ele creaza magia mesajului.

Nu zambiti pentru ca veti fi pusi in postura asta. Ganditi-va mai bine la bucuria pe care i-o veti face celei careia ii scrieti aceasta scrisoare.

Lasa creativitatea si imaginatia sa te ajute in compunerea mesajului. Daca iubesti, cu siguranta vei sti ce sa scrii."
"http://www.traiestefeminin.ro/da_1000401_1_Sa_scrii_scrisori_de_dragoste!.htm"

cand ati facut ultima declaratie de dragoste si ce reactie a avut persoana iubita?
adaugat de llolita cu 3 ani in urma
cand am ceva de spus, o spun in cuvinte sclipitoare pentru ca inima imi explodeaza de atata iubire. si desenez toate trairile mele prin cuvinte frumoase, menite sa atinga sufletul celui iubit. si fericirea mea este fara margini pentru ca il iubesc doar pentru faptul ca exista, nimic mai mult...
dar, sa revin cu picioarele pe pamant, nu sentimentele tin barbatul langa mine, ci rezonanta sexuala. in fond toate problemele sfarsesc in pat :))
adaugat de Rhonda cu 3 ani in urma
Nu fac declaratii de iubire. Nu in cuvinte. Uneori atitudinea, faptele-n tacere, sper sa imi fie simtite, cu mult mai multa pasiune decat cuvantul.
adaugat de QUINN cu 3 ani in urma
Declaratiile de dragoste sunt frumoase si daca sunt scrise pe o coala de hartie cat si daca sunt spuse celui sau celei pentru care sunt adresate,dar cred ca uneori este bine sa ne asiguram ca le facem persoanei care merita cu adevarat.Eu am gresit persoana....si s-a ales praful de toate cuvintele frumoase spuse din inima.
adaugat de Carol37 cu 3 ani in urma
Prima tentatie a fost sa scriu o parodie cu cele 38 de cuvinte...dar pentru ca si eu le-am folosit in viata mea le voi lasa asa cum sint(nestinse,neintinate)....o sa scriu citeva rinduri dintr-o ipotetica declaratie de dragoste mai contemporana(destul de neindeminateca recunosc...babi,ti-am vazut ieri basanaul,pa bune ca face toate paralele,cred ca ti-as cardi vreo doua batrine ca sa ne cuplam si noi intr-o seara,lasa-l dreacu pe lamarul ala tocilar ca nu are miscatori nici pentru o saorma,papusa daca vii diseara la bambu iarba o sa fie moca...punetiva pe treaba sa vedem talentele la scrisori de dragoste contemporana,cred ca sint ceva mai interesante ca cele clasice
adaugat de andronimus cu 3 ani in urma
O declaratie care a circulat mult pe net..
Esti frumoasa ca o stele,
Tu mi-ai rupt inima-n doi,
Toate sufletele mele,
Bate pentru tu si noi
!”.
(As mai adauga..)
Ochii tai ca doi margele
Ma fermeaca ca si cand,
Tu pe ritme de manele
Usor te unduiezi razand.
Mie-mi plac a tale mere,
Dar imi vine sa le vand,
Sa fumegam cate-o tigare
Seara pe-ntunecime stand.
Legat de subiect :P Pt mine nu conteaza declaratiile, faptele vorbesc...
adaugat de boborobo cu 3 ani in urma
Doar pentru tine o s-a scriu
Pana o s-ajung in sicriu
Doar pe tine te voi iubi
Din coltul meu adanc al inimii
Din suflet scriu si desenez
Nu te supara daca aberez
Ca fac ce pot s-a iasa bine
Cu mana pe taste , si-n inima cu tine
Scriu ce am pe suflet , jur
Pot s-a ma plimb si imprejur
Fiindca te iubesc prea mult
Chiar daca eu cam par incult
Desi nu prea m-a concentrez
Atunci cand esti aici , turbez
Si cand m-a strigi m-a ambalez
S-a fac ce pot s-a te distrez
Nu sunt poet , nici prozator
Dar pentru tine pot s-a mor
Rimele astea sunt doar asa
Ca sa-ti incaleasca inima
Si eu sunt aici cu-acelasi scop
Chiar daca nu-i in horoscop
Nu tre" s-a crezi tot ce citesti
Atata timp cat m-a iubesti
Si te iubesc , nu m-andoiesc
Si cand te vad , eu doar zambesc
Fiindca sti ca te simpatizez
Si nu vreau s-a ma maturizez
Vreau s-a raman asa cum sunt
Cu tine pe acest pamant
Si nu mi-e greu , dar m-a topesc
Atunci cand simt ca te iubesc !
adaugat de punjaby25 cu 3 ani in urma
da....foarte frumoase unele declaratii doar ca ele trebuiau puse aici.... pt ca pe topicul asta va ceream parerea despre ele....cat de mult va emotioneaza o declaratie facuta din suflet?..le mai gasiti rostul acum, in "secolul vitezei"?... eu sunt de parere ca declaratiile de dragoste au un mare efect atunci cand si persoana iubita simte aceleasi lucruri...daca se face o declaratie de dragoste iar acea persoana te vede doar ca pe un prieten atunci sunt cuvinte spuse din inima in fata unei oglinzi
adaugat de rumanita cu 3 ani in urma
Acum, in anii astia, o declaratie de dragoste "imblanzeste" sufletul rece al oamenilor..si spre deosebire de unii...mie chiar imi place sa mi se declare cineva, ma emotioneaza faptul ca persoana iubita poate s-a straduit sau nu sa compuna adevaratele sentimente fata de mine. Eu nu prea am ARTA de a scrie nimic ( pentru ca in asa ceva iti trebuie arta si pasiune, nu doar chef de a scrie 3 versuri manelesti)...Dar pot sa spun ca, daca as intalni pe cel care mi ar taia respiratia, as fii in stare de orice ;)
PS : foarte frumoasa declaratia ce ai postat-o tu punja...cea cu "te iubesc". Intr-adevar, mi-a placut..
adaugat de relaxaman cu 3 ani in urma
traim mai multe iubiri intr-o viata....automat ca facem declaratii de dragoste...atit in scris cit si verbal sau prin trairea energiei trupesti...adica ""simtul""
adaugat de hotsexyro cu 3 ani in urma
:) In fiecare zi ii fac declaratii de dragoste iubitului meu,prin cuvinte sau prin fapte si culmea ,ca si primesc inapoi!
Zilele trecute eu ii spuneam de ce-l iubesc atat de mult,iar el imi spunea ca ma iubeste"fara motiv, pur si simplu"...Mi s-a inmuiat sufletul!
Declaratiile de dragoste nu vor fi demodate atata timp cat va exista dragoste pe acest pamant!
adaugat de tina21 cu 3 ani in urma
[i fapta si cuvantul pot face o persoana fericita sau trista. Invatand valoarea cuvintelor stim sa protejam oamenii , sa-i alintam, sa-i iubim.
Inaintea faptei este cuvantul , si inaintea cuvantului este gandul. Nu poti transmite ce gandesti/simti doar prin fapte, ai nevoie si de cuvinte/declaratii asa cum si cuvantul fara fapta este un mare nimic.
Declaratiile isi au rostul lor.
Da, se mai fac/scriu declaratii.
adaugat de Lyberti_golden cu 3 ani in urma
Se mai scriu! de unii... de alţii, probabil cu ajutorul prefabricatelor.
Din păcate însă adevărat este faptul că tot mai puţini îşi "excită" creierul şi scriu! Internetul a ajuns calea cea mai simplă pentru o simulare a gandului propriu. În concluzie: neuronii odihniţi, declaraţia gata, timp economisit pentru tineretul "ocupat", timp mai mult pentru a trece la "atac".
Nu pricep să-mi "agăţ" partenerul cu un copy paste, pentru că dragostea e de nestăpanit! În faţa ei devii un izvor nesecat şi setea scrisului e de nepotolit!
Se mai scriu...
adaugat de erotik cu 3 ani in urma
Se mai scriu,eu scriu.Doar ca nu ajung nicicand la destinatie. :(
adaugat de maiamunsingurdor cu 3 ani in urma
DA...SE MAI SCRIU,si e nespus de frumos cand degetele tale pot asterne pe hartie ,sentimente ,trairi si pasiune pentru persoana iubita ;clar ca acum din lipsa de timp scriem cel mai des scurte sms-uri dar tot declaratii de dragoste sunt ,cred ca de nu simti dragoste nu butonezi asa sa te aflii in treaba ...important e sa vibrezi pe rimt de iubire. Declaratia mea de dragoste ar suna asa ; T-TANDRU E-EXCEPTIONAL I-IREZISTIBIL U-UNIC B-BLAND E-ETERN S-SUPERB C-CALD...ASA POTI FI DOAR TU IUBITULE...as scrie simplu pe o bucatica de hartie ,nu as alege ceva pompos ,dar as fi atenta sa pun declaratia mea in sertarul lui cu lenjerie intima ,inainte sa plec la servici ,un mod frumos de a-si incepe ziua ...gresesc?
adaugat de tina21 cu 3 ani in urma
cea mai recenta declaratie un copy/paste :D cu petale de trandafiri pe patul nostru
adaugat de pomy1974 cu 3 ani in urma
adaugat de tina21
cea mai recenta declaratie un copy/paste :D cu petale de trandafiri pe patul nostru

fotograful nepriceput......declaratia ...temelie/beton/
superba/de neinchipuit
traieste si vei simti
adaugat de marianciobanu cu 2 ani in urma
adaugat de tina21

m ai copiat:) asa a fost la mine anul acesta de dragobete, dar era alta lenjerie:)) chiar imi place sa mi declar dragostea si o faceam mereu cind aveam ocazia. dimineata pe frigider, in baie, strecurat in geant (cite un ravas), chiar sunt barbati care scriu asta si n aceste perioada.
adaugat de unicii cu 2 ani in urma
Declaratii de dragoste se pot scrie fluvii, ideea e ca ele sa fie sincere si sa fie adresate UNEI SINGURE PERSOANE....ACEEA PE CARE AI ALES-O! Altfel...."verba volant......." adica...."zboara cuvantule....zboara!"
adaugat de rtm_lex cu 2 ani in urma
Declaratiile de dragoste sunt necesare oamenilor care nu se iubesc suficient incat sa inteleaga asta dintr-o singura privire.
Sau...orbilor.
adaugat de unicii cu 2 ani in urma
adaugat de rtm_lex
Declaratiile de dragoste sunt necesare oamenilor care nu se iubesc suficient incat sa inteleaga asta dintr-o singura privire.
Sau...orbilor.
Da Rtm.......declaratiile de dragoste ADEVARATE se fac prin FAPTE! Prin felul in care noi EXISTAM LANGA PARTENER/A! DEMNI de dragostea lui/ei !

Nu poti adauga o replica la acest subiect decat daca ai un cont pe Placere.ro

Logheaza-te Inscrie-te acum