Gesturile cu tenta sexuala

adaugat de trident04 cu 4 ani in urma
Am citit undeva ca femeile transmit infinit mai multe semnale decat barbatii, iar faptul ca intre doua persoane, numai una scaneaza si analizeaza involuntar, este o iluzie. In timp ce noi scanam si decidem ce si cat si cum va urma, cat de hot sau de atragatori sunt barbatii din fata noastra, ei fac fix acelasi lucru, doar ca intr-un alt sens si cu alte scopuri..

Ok.

Imaginati-va. In fata voastra sta un barbat care nu spune prea multe si nici nu isi tine mainile pe voi (femei) ostentativ (poate nici nu e cazul, inca). Insa, sta cu picioarele departate, isi intinde picioarele pe scaunul vostru (daca stati la un bar spre exemplu, sau la o masa cu scaune inalte) isi desface bratele, sugerand ca are nevoie de mult spatiu, intrucat e BARBAT. Si mai mult, nu are stare, isi schimba des pozitia corpului si gesticuleaza in exces pentru a sublinia ce spune. Well, surprise-surprise, omul va vrea cap- coada, fara drept de apel, chiar daca nu sufla un cuvant despre asta!

Sau invers. Sunteti barbat si aveti in fata o femeie care, sub nici o forma nu are spune “te doresc, mai fraiere” (e o gluma asta, asa mi-a venit la indemana) insa arata suficient incat voi sa intelegeti asta: isi aranjeaza bluza peste sani, isi atinge soldurile, va mangaie fata, isi arcuieste spatele sau se apleaca fara “sa vrea” peste voi de prea multe ori (o data nu e un semn, ok?)

Urmand firul logic, urmeaza sa punctam disponibilitatea, abordarea, flirtul.

Ne facem cunoscuta disponibilitatea sexuala (fara cuvinte) in mai multe feluri, fireste, cred ca tine si de societatea in care traim, de locul unde ne aflam pe Terra, sau de alti factori. Disponibili aratam ca suntem cu ajutorul hainelor pe care le purtam (spre exemplu un barbat cu camasa descheiata spune clar ca e in cautare de “ceva” sau de “cineva”), cu ajutorul partilor corpului pe care le expunem privirii (ma refer la femei, cred ca nici o femeie nu mai gandeste ca, daca are un maxi decolteu, barbatul sau barbatii din preajma ei nu vor reactiona! O vor face, fireste!) cu ajutorul expresiilor faciale, a modului in care privim (foarte important) si ne miscam.

Ce ma amuza cel mai tare, este ca barbatii nu inteleg cand o femeie transmite mesaje, ca ea saraca, poate transmite doar pentru un singur individ, pentru cineva anume. Ei, nu si nu. Intr-un grup mai mare, fiecare se grabeste sa inteleaga aiurea, cateodata e foarte, foarte distractiv. Ca sa nu mai existe nelamuriri, femeile, aleg foarte bine pentru cine sunt disponibile, pentru ce tip de barbat, ok?

Despre abordare, nici nu mai spun. Stau si privesc (inca) mirata, cum gramezi de barbati au impresia ca ei sunt cei care fac primul pas si ca ei decid in ce ritm va avansa “orice-ul” care va urma. Eroare. Curtarea este, in proportie de 99, 99% din cazuri, o alegere a femeii, femeia este cea care decide de cine si de ce e abordata, iar ce se intampla ulterior, tine doar de ea, sau aproape numai de ea. Daca as fi barbat, m-as lasa de jocurile de-a abordarea si as astepta mai degraba un semnal discret ca e loc “de invartit”, nu de alta, dar daca abordati o reduta nepotrivita, sansele de successss sunt mici, mititele, minuscule (Invalid img)

Femeile emit insa o gama larga de semnale de abordare, cum ar fi: privirea fugara, mai apoi fixarea privirii unui barbat, de fluturarea genelor nu mai spun fiindca asta o stie toata lumea (am o prietena care isi da ochii peste cap mai ceva ca un emoticon, zau!), scuturarea parului sau joaca cu parul, si peste toate acestea-zambetul. Barbati! Daca langa voi sta o femeie care va zambeste fara oprire-gata, la treaba, zambetul este un indicator al accesibilitatii (cand e, sa nu confundam zambetele intre ele!) si poate fi, la o adica, o invitatie la abordare.

Flirtul este deja un capat de drum, sau de tara, daca doriti. Daca se ajunge la flirt, toate caile, drumurile, podurile, podetele sunt largggg deschise, depinde doar de cei implicati sa se ajunga undeva. Din proprie experienta, pot sa scriu ca barbatii inteligenti stiu si sa flirteze cel mai bine (cateodata, pentru umor, autoironie si flirt maxim- dus pana la extrem si inapoi, iti trebuie minte, minte multa) nu e o regula, insa asa am observat eu, uitandu-ma in jur sau chiar flirtand pana cad sub masa, in viata reala.

As puncta la final ceva ce nu tine neaparat de indicatorii comportamentali care dau de inteles ceva ce ar avea legatura cu sexul sau relatiile, ci mai mult de inima. “Punctatul” acesta cred ca vine mai degraba de undeva din zona felului meu de a fi, asa ca, va rog, nu-l luati de bun musai.

Eu ma bazez foarte tare pe atingere. Daca vreau sa transmit ceva sau daca dragul de cineva (vedeti? Deja nu mai e vorba de sex neaparat!) e mare si mult, simt nevoia sa ating. Ma impresioneaza asadar oamenii care procedeaza aproximativ in acelasi fel, desi, am observat, romanii nu prea au cultura atingerii. Stiu ca, de multe ori, barbatii gandesc atingerea ca pe un mijloc pentru obtinerea unui lucru, e ok, pot sa inteleg asta, insa, de fapt si de drept atingerea este o apropiere de un anumit fel. Probabil ca nu sunt experta in cuvinte, asa ca nu pot explica ce gandesc acum, insa, promit, o sa scriu un text separat, numai despre importanta atingerilor in viata noastra de zi cu zi.

Pana atunci, atentie la semnale! Si la indicatorii comportamentali! Ei si ele (domni&doamne) spun de multe ori “imi esti indiferent/a”( pe gura), insa mainile, ochii, pozitia, spun cu totul si cu totul altceva!
Multumim Doriei :)

Ati pierdut vreodata o "partida" tocmai ca aveati "receptia defecta" ???

adaugat de MYLADDY cu 4 ani in urma
Era acum muuuulti ani!...Numai mimica era intre noi!...Eu ziceam da,..la el citeam tot da,...dar o laie...

Luni de zile,...am tot asteptat sa trecem la nivel superior,...nu s-a intamplat!

Dar sigur multi au interpretat mimica mea,...de ranjita, si glumicioasa ca fiind disponibila! :P :P

La si mai multi le-a trecut!... :D :D

Asta cu aranjat,...mana prin par,...aplecari,...fu la tinerete,cand exista flirtul,...acum e pe direct!.. :P
adaugat de tania321 cu 4 ani in urma
Jan 1st 1970, 00:00:00

Ati pierdut vreodata o "partida" tocmai ca aveati "receptia defecta" ???

cu siguranta am pierdut multe :D ... dar vreau sa cred ca nu din cauza "receptiei defecte" ci pentru ca am ales sa nu, chiar daca am perceput corect semnalele

in rest, nu-s adepta abordarii directe si brutale (si nu, nu ma refer la violenta)... jocul seductiei e mult, mult mai interesant ...
adaugat de redeyes_cj cu 4 ani in urma
da,am pierdut. si pentru ca s-a lalait prea mult,stiindu-se exact ce se vrea. pai atunci cand ii spun ce vreau,sa si fie,nu sa treaca 2 saptamani sau o luna. dispare "chimia". sau pur si simplu s-a stricat procesul de predare-primire :D de la o singura fraza aruncata pe negandite. mi s-a taiat si next,pls.
adaugat de french69 cu 4 ani in urma
Am pierdut si eu dar asta e. Probabil au fost momente cand aveam eu "receptorul defect" si habar n-aveam de "ocaziile" ivite :lol: .

Cert e ca daca lasi sa dispara "momentul magic" se cam duce dracu' tot.
adaugat de Preotelu cu 4 ani in urma
Uneori nu interpretam corect semnalele, tocmai pt ca ne e frica sa nu le interpretam gresit! Am mai intalnit cazuri in care "lansau semnale" fara sa-si dea seama...

Prefer sa cad de fazan, decat sa risc acuzatii de "viol"! :P
adaugat de gabriela_anglia cu 4 ani in urma
semnalele???pot sa vina si de felul in care te exprimi,complimentezi tot timpul,dai ca exemplu acea persoana,te misti in ciuda ..... mai faci si pe sezuala si ete dreku mai masezi si gura paharului ca vezi doamne doar de ti lo umple el:}} femeia tot femeie ramane cateodata chiar iubesc femeia curva care stie ce vrea.:}
adaugat de safira cu 4 ani in urma
muscatul buzei de jos

ridicarea slitului la pantalon

inchiderea ochilor pentru cateva secunde

bagatul mana in buzunar sa-i indrepte capul lui gicu

felul cum isi ridica spranceana cand aprinde o tzigara

aratatul muschilor

etc...gesturi ale barbatilor
adaugat de ZuZaPuFfy cu 4 ani in urma
bun articol..cam asa sta treaba in viata reala...like it..dau un 10:D
adaugat de Lyberti_golden cu 3 ani in urma
Camil Petrescu în "Patul lui Procust" scria: "O femeie cu ochi inteligenţi, dinţi frumoşi, maini şi picioare nervoase, işi poate permite orice!"

nu sunt nervoasă la gesturi :D mai degrabă el...

şi da, am pierdut pt că nu le-am dorit ! ca şi aseară..... :D
adaugat de discret4you1982 cu 3 ani in urma
Semnalele evidente, cum ar fi: muscatul buzei de jos, privitul insistent, aplecatul, aranjarea decolteului, etc, se percep foarte usor de catre noi cei care frecventam cluburile pentru sex. Insa chiar daca perceptia este corecta poti pierde daca nu sti cum sa raspunzi acestor semne. Pe unele le-am pierdut, desi am ghicit semnalele trimise de ele, pentru ca am fost prea direct sau prea brutal (verbal ma refer) in conversatie, pe altele insa le-am castigat cu o astfel de abordare. Consider ca nu ai cum sa dai gres daca tratezi aceste semne ca pe un preludiu la sexul ce urmeaza. Eu unul nu am dat gres niciodata in astfel de cazuri. Multi dintre noi cred ca femeia care emite semnale evidente e gata uda si asteapta doar sa fie intrebata "la mine sau la tine". O astfel de abordare de multe ori te face sa o pierzi. Chiar daca e uda prin preludiul pe care i-l administrezi o faci mai uda si in momentul in care ati ales locatia, se dezlantuie o pasiune de ndescris si urmeaza o noapte de sex de neuitat.
adaugat de drmbuc cu 3 ani in urma
am vazut o tipa cumm scuipa cojile semintelor ce le consuma.

cine stie sa-mi desluseasca semnificatia acestui gest,dpdv sexual bineinteles.

o facea asa sa-mi arate ca ma place? :rolleyes:
adaugat de trident04 cu 3 ani in urma
am vazut o tipa cumm scuipa cojile semintelor ce le consuma.

Probabil ca te puteai astepta sa scuipe si dupa un oral focos.
adaugat de MYLADDY cu 2 ani in urma
La moda acum am vazut ca-i acadeaua,paiul,pruna chiar,...la femei...si,culmea,inghetata la barbati,...cum sa le apuci mai elegant!

Orice se apropie de buze,da fiori!

Chiar asa precoce sunt unii,sa vibreze la orice limba sau muscatura?

Mie-mi pare destul de periculos,..lumea manca unde intorci capul.
adaugat de silvia1 cu 1 ani in urma
Nu cred in gesturi impuse/necesare si nici in nevoia de acareturi, pentru a "arăta" dorinta...pariez mai degraba pe ceea ce se simte primar. Cand exista chimie intre una barbat si o femeie, vibratiile se percep imediat, sunt ca mirosul la animale. Daca eu nu simt, categoric nici el nu simte si ramanem la stadiul de conversatie seaca.

Nu poti adauga o replica la acest subiect decat daca ai un cont pe Placere.ro

Logheaza-te Inscrie-te acum