Taxa auto 2012

adaugat de trident04 cu 2 ani in urma
Potrivit legii aprobate de Parlament, cei care vor sa cumpere o masina inmatriculata in Romania inainte de 1 ianuarie 2007 trebuie sa plateasca o taxa de poluare calculata in functie de capacitatea cilindrica, vechimea masinii si coeficientul de poluare.

Noua taxa auto se aplica atat masinilor naimatriculate aduse din afara cat si masinilor inmatriculate in Romania inainte de 2007.

Pentru mai multe detalii vizitati-ne la: http://www.4tuning.r...taxa-auto-2012/

Iti piere cheful de SEX !

iti moare la intrare in garaj cand citesti asa ceva...

Mi se pare ca cei care au ramas cu masinile neimatriculate pe numele lor....s-au cam belit la oo !

Sa nu-i aduc in atentie si pe cei care au ramas cu masinile in curte sau in fata blocului.

Acestia din urma pun pariu ca nu vor mai vinde niciodata " trocaderele" si vor cumpara 2 litri de benzina ...doar sa aiba combustibil de aprindere.

In cazul asta... credeti ca se mai reinnoieste parcul auto...sau vor fi din ce in ce mai putine masini pe soselele patriei ...
adaugat de ampururea cu 2 ani in urma
daca mi aduc eu bine aminte

subliniez daca

erai foarte vehement la cei cu masinile inmatriculate in alte tari

cu precadere in bulgaria

ai ajuns in gura acelora

ca tu intai behai, p orma cantaresti

cateodata mi e foarte greu sa zic ca ... gandesti

doar ca si n cazul celor de mai sus

cand o vand, pot face procura

iar cel care cumpara o lasa tot pe numele lui si i plateste impozit
adaugat de daydream13 cu 2 ani in urma
Eu am spus-o,nu stiu de unde sa mai scoata bani.A inceput romanul sa-si cumpere masini?Aha ,atunci isi poate permite si o noua taxa.Dacia 1310 o sa dispara de pe piata,cine da o taxa de ,tintei-va bine, 4274 euro(18475 ron) taxa pt o masina non euro facuta inainte de 1997 O masina din 2007 ,cu euro 5 si acelasi capacitate cilindrica ajunge la 157 euro.Masina incetul cu incetul devine un lux,"viitorul suna bine".
Daca iti aduci tu bine aminte…. Eu nu subliniez DACA…

Am zis si atunci ( promit ca o sa caut sa pun aici copy paste ) …

De ce nu i-ar impozita pe cei care au deja in “ dotare “ astfel de cosciuge sis a lase piata LIBERA si pun bir tocmai cand omul vrea sa scape de ea din diferite motive.

Nu sunt impotriva impozitelor care trebuiesc platite de toti cei care avem pretentii la drumuri mai bune sau alte “ facilitate” de genul asta sunt …revoltat…as putea spune pe cretinitatea asta care..repeet dupa parerea mea blocheaza piata SH !

Cred ca pana la urma asta-I si rostul…

Poate mie imi moare soacra si-o pot salva daca vand masina …

De ce sa nu ma impoziteze triplu cand o am pe numele meu ?
adaugat de ampururea cu 2 ani in urma
din pacate

inca o data

nu esti prea ... informat

taxa de drumuri

de intretinere

nu se plateste sau sustine din impozite

sunt vignietele

iar cea mai mare parte

este inclusa in pretul combustibilului

cat despre impozite

cu cat ai mai multe pe numele tau, cu atat e mai mare impozitu

iar esti tamaie

doar ca tot as cadea mai ieftin sa platesc un impozit putin mai mare, dar pe care oricum l as platii, decat acea taxa

iar tu ca proprietar

poti avea in alte orase sau tara proprietati, domiciuliu sau masini

si te mai poti fofila

doar ca, aici alte povesti

si nu ma pun eu sa ti fac dirigentie

ca tu din can can, le stii pe toate

duc la birt

pana o sa cresti si tu, vreodata, mare
adaugat de punjaby25 cu 2 ani in urma
buunn...asa trebuie domle... trebuie sa fie cineva care sa scoata romanica din criza :lol: ...doar ca sunt atat de idioti incat nu vor sa realizeze ca bulgaria a facut bani pe inmatriculari mai mult cu cel putin 100 procente fata de romanica (care spre dezamagirea lor trebuie sa dea 3 sferturi inapoi la oameni)....eu nu pot sa le spun decat ca :

doar ca stiti ce nu inteleg eu?...unde se duc acesti bani de pe inmatriculari?...pt ca intradevar (cum zice ampururea) avem roviniete pt drumuri, avem taxe in benzina pt drumuri....asta se vrea a fi taxa de poluare dar sa mor daca am vazut vrun copac nou plantat pe marginea drumurilor

p.s.: traim in romania si asta ne ocupa tot timpu'
adaugat de indimenticabil cu 2 ani in urma
OFERA-I OMULUI O MASCA SI ITI VA ARATA CINE ESTE !

OSCAR WILDE

Asa procedeaza si ai nostri . Sub masca recesiunii , gasesc noi prilejuri de a inventa taxe si impozite .

Si ei , ca si altii , traiesc cu sentimentul ca sunt jmecheri , dar vine o vreme cand , li se va indesa pe gat atitudinea fada si ipocrita , cand printre dintii cariati li se va intoarce tot suvoiul defecat .
adaugat de wolf88 cu 2 ani in urma
or sa bage astia taxa si daca iesi pana la magazinul din fata blocului ....

Asa procedeaza si ai nostri . Sub masca recesiunii , gasesc noi prilejuri de a inventa taxe si impozite .

Eu spuneam ca momentul a fost ales prost.

Mai multi bani ar fi scos daca lasa piata sa mearga ca mai apoi sa-i arda la impozite decat sa blocheze in halul asta toate tranzactiile.

Sa vedem ce vor face aia care au ramas cu masini " pe stoc " care nu se vor mai putea vinde..si nici pe numele lor nu sunt inmatriculate...

Vor sta ca niste voliere pentru porumbei...sau vor deveni cotete de gaini !

Asta a fost scopul oare ?!

Vor sta ca niste voliere pentru porumbei...sau vor deveni cotete de gaini !

Asta a fost scopul oare ?!

nuuu...scopul este sa imbogatim tarile invecinate pt ca mai mult ca sigur aceste masini se vor inmatricula in alte tari din uniune....si atunci romanica nu o sa aiba ce sa mai faca...oricat ar incerca ei sa blocheze circularea masinilor din uniune nu au cum sa o faca (decat sa iasa din uniune)...
adaugat de lucimasea72 cu 2 ani in urma
ceau la voi eu sant nou aici,dar va spun ca majoritatea romanilor asi anmatriculeaza masinile in bulgaria pt ca e m ai ieftin sinu au asa taxe ca la noi,si eu o am tot acolo si sant multumit
adaugat de andronimus cu 2 ani in urma
Cele mai multe masini inmatriculate in Bg sunt prin Bucuresti, sudul si estul tarii (no offence!). Am mai vazut si prin MM destule, e drept. Majoritatea masinilor inmatriculate in Bg au peste 2000 cc, multe sunt BMW-uri sau Mertzane si sunt conduse in principal de oameni cu multe impresii. Pai daca acesti oameni au pretentii si se considera mai ”superiori” ar trebui sa aiba bani de inmatriculat masina in Ro, oricat ar fi taxa. Si ca orice om care se respecta, ar trebui sa aiba la mana si un Harry Winston macar, sau un Zenith (nu made in China).. Sau cine stie, poate vor sa compenseze anumite lipsuri sau carente cu centimetri cubi :P Sigur ca toate asta nu inseamna ca sunt de acord cu majorarea taxei care s-a prevazut la noi. E abuziva si neancorata in realitate.

Mai putine masini pe soselele patriei nu vor fi in viitorul apropiat cel putin, chiar daca un litru de combustibil ar costa 10 lei. Piata e saturata deja de masini, iar de alimentat la pompa se poate si in valoare de 30-50 de lei la masini super nervoase cu numere de Bg, It, E, Fr... Cand unul isi parcheaza masina pe cateva zile, iese un altul la plimbare cu ”bijuteria” sa. Si tot asa prin rotatie, cu exceptia de rigoare de la sfarsitul de saptamana, cand se merge la mall in haita si trebuie vanat un loc de parcare din cele 2000 amenajate!
adaugat de babulea cu 2 ani in urma
Un prilej pentru napastuitii notari , care de cand cu criza imobiliara si cu prabusirea sistemului de credite acordate de bancute, isi cam lungeau pauzele de cafea. Acu' sa te tii la procuri , comodate si alte ghisefturi pe care numa' o minte luminata ca cea a romanului le poate lepada .
ceau la voi eu sant nou aici,dar va spun ca majoritatea romanilor asi anmatriculeaza masinile in bulgaria pt ca e m ai ieftin sinu au asa taxe ca la noi,si eu o am tot acolo si sant multumit

In afara de riscul ca oricand iti poate bate un executor judecatoresc la poarta sa-si recupereze un gaj la un credit facut la bulgari ( dar s-a mai discutat asta ) ce te vei face atunci cand vrei s-o inmatriculezi pe numele tau in Romania ? :)

Sa nu-mi spui ca o vei face si tu voliera de porumbei !
adaugat de hiddenme cu 2 ani in urma
S-a dus dracu visul meu de a-mi lua muscle car..

S-a dus dracu visul meu de a-mi lua muscle car..

Ete vezi... alt aspect care pentru noi cei care nu -l gustam pe deplin nu-l tratam asa cum se cuvine.

Daca Nea Tariceanu are de gand sa vanda una dintre masinile care le detine in colectie... ce dracu taxa o sa plateasca pentru una care-i din anii '60 !?

Si ala le tine inmatriculate pe RO nu prin alte state.

Ete vezi... alt aspect care pentru noi cei care nu -l gustam pe deplin nu-l tratam asa cum se cuvine.

Daca Nea Tariceanu are de gand sa vanda una dintre masinile care le detine in colectie... ce dracu taxa o sa plateasca pentru una care-i din anii '60 !?

Si ala le tine inmatriculate pe RO nu prin alte state.

masinile de colectie nu platesc taxa...asa a fost si pana acuma...si mai mult ca sigur asa o sa ramana
adaugat de cuplumaturcj cu 2 ani in urma

masinile de colectie nu platesc taxa...asa a fost si pana acuma...si mai mult ca sigur asa o sa ramana
.Probabil o sa primeasca un credit de la UE,sa plateasca taxa,,,,

Preşedintele Traian Băsescu a semnat joi decretul pentru promulgarea Legii privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule. Noua lege privind taxa auto prevede o reducere acesteia cu până la 25%.

Taxa auto 2012: Traian Băsescu a promulgat legea

Actul normativ dă posibilitatea ca, în cazul în care taxa de poluare plătită de la 1 iulie 2008 este mai mare decât cea rezultată din aplicarea acestei legi, contribuabilii să poată solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxă plătită, potrivit NewsIn.

Taxa de poluare va fi plătită o singură dată, atât pentru autovehiculele noi sau second-hand care sunt înmatriculate pentru prima dată în România, indiferent dacă autovehiculul este produs în România sau în străinătate, cât şi pentru cele înmatriculate înainte de 2007 pentru care nu a fost plătită o astfel de taxă, prevede acelaşi act normativ.

Cât plăteşti în plus pentru o maşină second-hand

Pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitată la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, în cazul înstrăinării acestora, după intrarea în vigoare a legii.

Cum se calculează

Modalitatea de calcul a taxei este unitară pentru toate situaţiile în care aceasta se achită. Aceasta se calculează pe baza unor criterii obiective (tipul motorizării, capacitatea cilindrică, emisia de CO2 şi norma de poluare), luând în considerare şi deprecierea autoturismului.

Statul va încasa anual în urma aplicării noii variante a taxei de poluare peste 330 de milioane de lei.

Maai aveati sperante ?!

Acum sa=i vad pe aia cu SH-uri !! :)

Propunerea a fost avansată în şedinţa de luni a coaliţiei şi ar urma să fie introdusă prin ordonanţă de urgenţă.

"Ministrul a cerut reanalizarea Legii privind taxa auto şi amânarea cu aproximativ un an, până la 1 ianuarie 2013, a articolului care impune plata taxei de prima vânzare pentru maşinile înregistrate înainte de 1 ianuarie 2007. Motivul invocat a fost că, deşi noua taxă a fost anunţată cu mai multe luni în urmă, proprietarii de maşini vechi nu au înţeles complet sistemul şi nu au avut, astfel, timp suficient să îşi vândă autovehiculele. Un alt argument a fost acela că foarte multe persoane vor să vândă maşinile vechi, însă taxa pe care trebuie să o achite cumpărătorul depăşeşte de multe ori valoarea autovehiculului", au afirmat sursele citate.

Propunerea a fost prezentată coaliţiei în contextul în care una dintre revendicările formulate în timpul protestelor organizate în ultimele zile în Bucureşti şi alte oraşe ale ţării vizează eliminarea taxei auto.

Taxa de primă vânzare pentru maşinile vechi a fost introdusă la cerinţa Comisiei Europene.

Noua lege a taxei auto, aprobată de Guvern în luna septembrie, adoptată de Senat în octombrie şi de Camera Deputaţilor la jumătatea lunii decembrie, a fost publicată în Monitorul Oficial pe 10 ianuarie şi aplicată începând cu 13 ianuarie 2012.

Legea privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule prevede o reducere a taxei de poluare cu până la 25%, dând posibilitatea ca, în cazul în care taxa de poluare plătită de la 1 iulie 2008 este mai mare decât cea rezultată din aplicarea acestei legi, proprietarii de maşini să poată solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxă plătită.

Pas inapoi !?
asa sa ii ajute d-zeu :D ....sa dea inapoi si sa amane toate porcariile alea de legi date in toti anii astia....dar cu amanarea taxei asteia nu au rezolvat nimic...pt ca a ramas aia veche care este la fel de abuziva....deci...."VREAU REVOLUTIE"

Nu poti adauga o replica la acest subiect decat daca ai un cont pe Placere.ro

Logheaza-te Inscrie-te acum