Permis pentru moped

adaugat de trident04 cu 2 ani in urma

Guvernul a decis introducerea, începând cu anul viitor, a permisului de conducere obligatoriu pentru mopede şi alte autovehicule ale căror proprietari sunt scutiţi în prezent de această obligaţie, decizie luată printr-un proiect de lege care va fi transmis Parlamentului spre adoptare.

"Din ianuarie 2013, va fi introdus obligatoriu permis de conducere pentru mopede, tricicluri cu motor de până la 15 kilowaţi, precum şi pentru motociclete A1 şi A2", a declarat, la Guvern, şeful Poliţiei Rutiere, Lucian Diniţă.

Permisul de conducere va avea o valabilitate de cinci-zece ani şi va trebui reînnoit, obligatoriu după efectuarea controlului medical.
Mediafax.ro

Tarziu...dar niciodata nu-i prea tarziu.

Poate scapam de macar 40 % dintre dobitocii care au impresia ca daca stau pe un scuter sunt " miejii" traficului.
adaugat de Carol37 cu 2 ani in urma
Eu am fost destul de surprins cind am aflat ca nu trebuie decit sa ai tirtareata respectiva si gata,esti participant la trafic,nu aptitudini,nu control medical,nu cunostinte de circulatie......e un pas spre normalitate......
adaugat de rtm_lex cu 2 ani in urma
Ma, frate, eu unul as cere un minim de legislatie invatata si un test psihologic, chiar si pentru pietoni!

Pentru ca unii din oamenii astia au impresia ca ei daca nu se afla intr-o masina, cu 4+ roti si volan, regulile de circulatie nu se aplica si pentru ei.

Foarte bine au facut, chiar salut acest demers.
App de pietoni...un turist mai poznas a oprtit traficul pe un sens in mamaia..apoi a incercat sa-l opreasca si pe sensul in care veneam ........mi-am sters praful de pe masina de el fara ca cineva sa pateasca ceva,sincer,nu as mai face asa ceva,dar am fost revoltat de modul cum isi expunea si impunea capriciul de moment.....pietonii au drepturile lor,mai mult de atit ca sofer trebuie sa ii protejezi......lucrul care ma socheaza dupa fiecare pauza de sofat este ca pur si simplu iti sar in fata masinii,de fiecare data maresc atentia cind trec la trecere de pietoni,dar unii reusesc sa ma surprin,intrind in alergare sau mers extrem de rapid din dosul unei masini(neregulamentar parcata)direct pe carosabil.......cred ca ar fi un cistig daca macar la copii de pina in 1-8 s-ar mai face un minim de educatie pe tema asta
adaugat de hotsexyro cu 2 ani in urma
Foarte bine,in sfarsit o lege buna,care de fapt ii protejeaza pe acesti participanti la trafic,de fapt!Si asta,pentru ca ei nu aveau reguli,nu respectau nimic si vorba lui Trident,se cred "mieji",si de aceea de multe ori o iau in freza rau de tot!Partea proasta era ,pana acum ca,desi ei erau vinovati de tot felul de greseli in trafic,daca dadeai peste unul de`asta,tot tu, conducator auto, erai vinovat!

Asa o sa-i responsabilizeze si pe ei!

Cat despre pietoni si "educatia" lor,am impresia ca se face ceva educatie civica in scoli in ea aflandu-se si reguli de circulatie pietonala,insa sunt unii oameni de care nu se prinde nimic,iar pe aia trebuie sa-i pazim noi si in acelasi timp sa ne pazim de ei,caci sunt pericole publice!
adaugat de gabitzzzU333 cu 2 ani in urma

Ma, frate, eu unul as cere un minim de legislatie invatata si un test psihologic, chiar si pentru pietoni!

si care nu trec testul psihologic(n-ar fi putini)...stau in casa....?;))) n-au voie sa-mi cumpere paine...?..;)) asta e prea mult!

si care nu trec testul psihologic(n-ar fi putini)...stau in casa....? ;))) n-au voie sa-mi cumpere paine...?.. ;)) asta e prea mult!

Nu, ca daca nu treci testul ala psihologic, s-ar putea sa fii suficient de tembel sa te arunci in fata unei masini, ca te simti tu smecher, si le creezi altora probleme.
adaugat de elea2 cu 2 ani in urma
hai sa vedem cati dintre voi vitejilor aveti curajul sa va suiti pe un moped sa dati o tura prin oras, si dupa mai stam de vb daca mai puteti :) am si permis auto dar ma deplasez cu un moped ,este de 20 mai periculos din vina celor de la volan , care ignora total regulile de circulatie cand este vb de a da prioritate unui moped.

si pentru cei care nu stiu , este obligatoriu un curs de legislatie rutiera care dupa 30 ore de legislatie dai examen si este obligatoriu sa faci 22 de puncte daca nu iti da permisul A1,

deci cei care nu au asa ceva este ca si cum circula fara permis.

sa nu uitam ,ca dupa un sondaj facut de politia rutiera in cazul acidentelor ,in care sunt implicate masina -moped bicicleta, motocicleta este vina conducatorului auto .cauza bautura si neacordare de prioritate.

treaba cu permisul la moped este sa mai suplimenteze putin bugetul ,sa nu uitam ca si acel curs de legislatie costa 200 ron .

bani aia cine ai da inapoi daca se aproba legea ?
Hai nu zau !

te pomeemenesti ca vrei sa livram si cate-o pizza fierbinte.

Ai luat vreodata media de varsta a celor care umbla cu asa ceva prin oras ?

Sigur... ca-i vina conducatorului auto.... n-avea de unde sa stie ca terminatul ala de santierist care inainte sa plece de la munca a bagat o tona de bere in el nu se poate tine pe ghidon.

Despre ce dracu vorbim cand te uiti pe strada si vezi ca orice copil de 13 ani caruia i-au dat flocii la cur se urca pe scuter sa plece la scoala... NEAVAND habar ce inseamnaa principiul de " prioritate de dreapta" sau alte lucruri dupa care oligofrenii astia de soferi se ghideaza.

Cati scuteristi stiu ca in orase un moped circula pe aceeasi banda cu bicicletele si SUB NICIO forma nu are ce cauta pe banda doi de sens ?!!?

Treaba cu permisul pentru moped mi se pare un lucru deosebit si care trebuia facut inca de acum 5-6 ani cand tot romanul s-a inarmat cu cate-o pocnitoare d-aia de motoreta .
adaugat de elea2 cu 2 ani in urma

Hai nu zau !

te pomeemenesti ca vrei sa livram si cate-o pizza fierbinte.

Ai luat vreodata media de varsta a celor care umbla cu asa ceva prin oras ?

Sigur... ca-i vina conducatorului auto.... n-avea de unde sa stie ca terminatul ala de santierist care inainte sa plece de la munca a bagat o tona de bere in el nu se poate tine pe ghidon.

Despre ce dracu vorbim cand te uiti pe strada si vezi ca orice copil de 13 ani caruia i-au dat flocii la cur se urca pe scuter sa plece la scoala... NEAVAND habar ce inseamnaa principiul de " prioritate de dreapta" sau alte lucruri dupa care oligofrenii astia de soferi se ghideaza.

Cati scuteristi stiu ca in orase un moped circula pe aceeasi banda cu bicicletele si SUB NICIO forma nu are ce cauta pe banda doi de sens ?!!?

Treaba cu permisul pentru moped mi se pare un lucru deosebit si care trebuia facut inca de acum 5-6 ani cand tot romanul s-a inarmat cu cate-o pocnitoare d-aia de motoreta .
pai ala de 13 ani circula pe barba lui daca nu are cursul de legislatie ,aici ai dreptate cu , copii de 12 sau 15 ani prin oras , aici intervine legea sa faca un regulament clar cine are voie si cine nu .

ei in schimb da o lege odata pe an , ca asa mai face statul si scolile de soferi un ban in plus .padure fara uscaturi nu exista atata timp cat exista motor,moped,masina sau bicicleta vor exista si conducatori cu prea multe beri la bord .

ce ma oftica este ca politia in loc sa dea o lege clara in ce priveste mopedul o tot da la intors in fiecare an cu cate o ghidusie ,binenteles pe bani nostri .

hai sa vedem cati dintre voi vitejilor aveti curajul sa va suiti pe un moped sa dati o tura prin oras, si dupa mai stam de vb daca mai puteti :) am si permis auto dar ma deplasez cu un moped ,este de 20 mai periculos din vina celor de la volan , care ignora total regulile de circulatie cand este vb de a da prioritate unui moped.

si pentru cei care nu stiu , este obligatoriu un curs de legislatie rutiera care dupa 30 ore de legislatie dai examen si este obligatoriu sa faci 22 de puncte daca nu iti da permisul A1,

deci cei care nu au asa ceva este ca si cum circula fara permis.

sa nu uitam ,ca dupa un sondaj facut de politia rutiera in cazul acidentelor ,in care sunt implicate masina -moped bicicleta, motocicleta este vina conducatorului auto .cauza bautura si neacordare de prioritate.

treaba cu permisul la moped este sa mai suplimenteze putin bugetul ,sa nu uitam ca si acel curs de legislatie costa 200 ron .

bani aia cine ai da inapoi daca se aproba legea ?

Nu "ai da" nimeni inapoi. La scoala de soferi nu returneaza nemenea banii, nu?

Aia 200 de lei ii investesti in siguranta ta, si a celorlalti.

Dar asta e necesar in cazul celor care inca nu au permis, sau al adolescentilor.
adaugat de radunicolae cu 2 ani in urma
Daca stau bine sa ma gindesc : care este diferenta dintre moped si bicicleta ? exceptind greutatea si viteza :blink: cred ca pina la urma totul se rezuma la cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie ;)

Daca stau bine sa ma gindesc : care este diferenta dintre moped si bicicleta ? exceptind greutatea si viteza :blink: cred ca pina la urma totul se rezuma la cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie ;)

Pai uite de-aia e buna o cunoastere obligatorie a legislatiei in materie de.

Pentru ca sunt foarte multi tineri, si nu numai, care circula in Romania pe aceleasi strazi cu masinile, dar care nu au nici cea mai mica idee de reguli de circulatie.

Ceea ce...e grav!

Si dupa aia aud ca "vai, bruta aia de sofer, a lovit un scuterist vulnerabil". Cand iti sare unul d-asta in fata, pentru ca nu stie sa dea un semnal, sau sa respecte prioritatea, nu prea ai ce face, ca sofer de autovehicul.
Un motociclist a murit joi dupa-amiaza in urma unui accident rutier petrecut in Cluj-Napoca.

Accidentul a avut loc in jurul orei 17:00, arata

Adevarul

.Tanarul avea 21 de ani si se numea Torok Vistai Koppany Attila. Potrivit primelor informatii, acesta conducea cu peste 140 km/h.

Motocicleta in care se afla tanarul circula pe un drum cu prioritate si a fost lovit de un autoturism, insa vina sa este ca a circula cu o viteza mult prea mare.

Tanarul lucra la un atelier de reparatii motociclete si tocmai terminase de reparat motocicleta pe care se afla si a iesit sa o testeze.

"Nu l-am vazut. M-am uitat stanga-dreapta, era liber si am intrat in intersectie", a declarat cu lacrimi in ochi tanarul de 24 de ani aflat la volanul autoturismului implicat in accidentul rutier.

Proprietarul motocicletei spune ca a cumparat-o recent cu suma de 1.000 de euro.

"Ieri lasasem motocicleta pentru sincronizarea carburatoarelor si azi trebuia sa fie gata. Nici prin gand nu mi-a trecut una ca asta", a declarat acesta.

Un motociclist a fost lovit de un sofer care a ignorat indicatorul STOP, in jurul orei 14.45, inPiata 14 Iulie, din cartierul Grigorescu.

"Conducatorul unui autoturism care se deplasa pe strada George Enescu nu a respectat indicatorul oprire, a patruns in intesectia Piata 14 Iulie si a intrat intr-o motocicleta care circula regulamentar de pe strada Octovain Goga", a declarat pentru Stiri de Cluj, purtatorul de cuvant al IPJ Cluj, inspectorul Alma Brehariu.

In urma accidentului, motociclistul Mihai Muresan a fost ranit grav si transportat la UPU Cluj. Accidentul a fost provocat de Florin Borsa, in varsta de 42 de ani, angajat la TVR Cluj.

Nu este suficient sa cunosti trebuie sa si RESPECTI !!!

Un motociclist a murit joi dupa-amiaza in urma unui accident rutier petrecut in Cluj-Napoca.

Accidentul a avut loc in jurul orei 17:00, arata

Adevarul

.Tanarul avea 21 de ani si se numea Torok Vistai Koppany Attila. Potrivit primelor informatii, acesta conducea cu peste 140 km/h.

Motocicleta in care se afla tanarul circula pe un drum cu prioritate si a fost lovit de un autoturism, insa vina sa este ca a circula cu o viteza mult prea mare.

Tanarul lucra la un atelier de reparatii motociclete si tocmai terminase de reparat motocicleta pe care se afla si a iesit sa o testeze.

"Nu l-am vazut. M-am uitat stanga-dreapta, era liber si am intrat in intersectie", a declarat cu lacrimi in ochi tanarul de 24 de ani aflat la volanul autoturismului implicat in accidentul rutier.

Proprietarul motocicletei spune ca a cumparat-o recent cu suma de 1.000 de euro.

"Ieri lasasem motocicleta pentru sincronizarea carburatoarelor si azi trebuia sa fie gata. Nici prin gand nu mi-a trecut una ca asta", a declarat acesta.

Un motociclist a fost lovit de un sofer care a ignorat indicatorul STOP, in jurul orei 14.45, inPiata 14 Iulie, din cartierul Grigorescu.

"Conducatorul unui autoturism care se deplasa pe strada George Enescu nu a respectat indicatorul oprire, a patruns in intesectia Piata 14 Iulie si a intrat intr-o motocicleta care circula regulamentar de pe strada Octovain Goga", a declarat pentru Stiri de Cluj, purtatorul de cuvant al IPJ Cluj, inspectorul Alma Brehariu.

In urma accidentului, motociclistul Mihai Muresan a fost ranit grav si transportat la UPU Cluj. Accidentul a fost provocat de Florin Borsa, in varsta de 42 de ani, angajat la TVR Cluj.

Nu este suficient sa cunosti trebuie sa si RESPECTI !!!

Ma baiatule, nimeni nu a zis ca nu sunt idioti si in spatele volanului.

Dar intr-un accident auto, in care, sa zicem o masina si-un scuter s-au ciocnit, eu pun pariu ca e o sansa de cel putin 80% sa fie vina scuteristului. De ce? Ca astia nu au habar de reguli de circulatie, d-aia!

Si astia care se vad pe o motocicleta si o ard in stilul Zorro Motorizat, da, merita sa moara. Daca lovea o femeie cu un copil in brate, pe trecere, la viteza aia de o suta si...la ora?

Ia mai duca-se dracului toti "zmeii" astia pe doua roti, care dupa ce si-o iau in barna bocesc ca "nenorocitii de soferi nu ne dau prioritate de smecher, suntem o categorie discriminata in trafic".
Ma uit si ma crucesc,bai tuta,pai tocmai viteza este principalul factor...auzi la el,nu difera decit viteza si greutatea,ai calculat vreo data ce distanta iti trebuie sa opresti un bolid lansat cu 140 pe ora si cu suprafata de frecare(contact) pe care o are rotiile unei motociclete,ai calculat distanta dintre momentul constientizarii si cel al actiunii asupra frinelor???ai calculat ce nivel de vizibilitate poti avea(datorita parcarii,obstructionarii vizibilitatii)avea amaritul ala cu autotorismul???Ori esti cu probleme la mansarda ori nu ai stat niciodata la volanul unei masini,pot sa-ti mai dau citeva pagini de date tehnice,toate capitale,care contribuie la producerea unui accident,cum poti afirma.....ala nu i-a dat prioritate,dar ala cu 140 nu o cauta cu luminarea???Faptul ca posezi un permis de conducere nu inseamna ca stii si sa conduci(la real)singura proba reala a unui sofer(ca aptitudini)este cind se intoarce acasa cu masina(alte vehicole) intreaga fara acrosari si in timpul alocat,......am mai vazut o postare aici.....,,care aveti curajul sa mergeti pe un moped"nu este vb de curaj,este vb de responsabilitate,de respect fata de legi si oameni.........unii,chiar merita sa fie intinsi pe asfalt,numai datorita intelegerii si inteligentii lor

Ma uit si ma crucesc,bai tuta,pai tocmai viteza este principalul factor...auzi la el,nu difera decit viteza si greutatea,ai calculat vreo data ce distanta iti trebuie sa opresti un bolid lansat cu 140 pe ora si cu suprafata de frecare(contact) pe care o are rotiile unei motociclete,ai calculat distanta dintre momentul constientizarii si cel al actiunii asupra frinelor???ai calculat ce nivel de vizibilitate poti avea(datorita parcarii,obstructionarii vizibilitatii)avea amaritul ala cu autotorismul???Ori esti cu probleme la mansarda ori nu ai stat niciodata la volanul unei masini,pot sa-ti mai dau citeva pagini de date tehnice,toate capitale,care contribuie la producerea unui accident,cum poti afirma.....ala nu i-a dat prioritate,dar ala cu 140 nu o cauta cu luminarea???Faptul ca posezi un permis de conducere nu inseamna ca stii si sa conduci(la real)singura proba reala a unui sofer(ca aptitudini)este cind se intoarce acasa cu masina(alte vehicole) intreaga fara acrosari si in timpul alocat,......am mai vazut o postare aici.....,,care aveti curajul sa mergeti pe un moped"nu este vb de curaj,este vb de responsabilitate,de respect fata de legi si oameni.........unii,chiar merita sa fie intinsi pe asfalt,numai datorita intelegerii si inteligentii lor

Carol37's warning level 4 has been adjusted successfully

Hai sa incercam sa avem o oarecare forma civilizata de exprimare !!!

Multumesc
rtm_lex ... " mai baiatule " daca stau bine sa ma gindesc am ani tai pe-un picior :lol: ... si idioti sunt peste tot ;) dar siguranta in trafic depinde de respectarea regulamentelor si legilor in vigoare !!! :rolleyes:
adaugat de GiGiMoKa cu 2 ani in urma
Nu are sens să mai comentez nimic!

Acesta este "MOTOCICLISTUL". În rest drumuri bune, fără incidente tuturor și de ce nu...așa cum spunea și RaduNicolae "Nu este suficient sa cunosti trebuie sa si RESPECTI !!!"

[url="Y0ZTKnxklz8#!

rtm_lex ... " mai baiatule " daca stau bine sa ma gindesc am ani tai pe-un picior :lol: ... si idioti sunt peste tot ;) dar siguranta in trafic depinde de respectarea regulamentelor si legilor in vigoare !!! :rolleyes:

Ba, o tot ardeti cu respectarea si facerea si dregerea legilor, dar le iei apararea zmeilor care se plimba cu sute de km la ora pe strazile Romaniei.

Deci opinia mea este aceeasi. Oamenii astia nu trebuie sa aiba dreptul de a conduce. Iete-asa, punct.

Si eu am facut prima data scoala de soferi, am dat examenul de nu stiu cate ori pana a expirat, si n-am luat. Dupa ce am trecut de faza cu injurat, suparare, etc. mi-am dat seama ca poate eu nu stiam sa conduc, oricat am studiat si am exersat.

Iar ulterior am ajuns la concluzia ca daca primeam atunci permisul, eram un potential pericol in trafic!

Si asta...e alta buba la noi, ca se dau permisele prea usor uneori. Ar trebui sa te frece pana stii absolut tot ce trebuie.

Ca daca ai discernamant, obiectivitate, si treci peste fazele de genul "are ceva cu mine, dom'le, de nu ma trece", iti vei da seama ca face asta pentru siguranta ta, si a celorlalti cu care te afli in trafic.

For the record: mi se afalfaie de cate decenii ai in talpi. Respectul nu se castiga doar cu buletinul, ca eu nu-s Flanco.
rtm_lex tragi concluzi gresite :D nu iau apararea nimanui ,am dat: " cautare pe GOAGAL " si-n cap de lista asta am gasit :lol:

iar cu Respectul : Respecta , sa fi Respectat :rolleyes:

Nu poti adauga o replica la acest subiect decat daca ai un cont pe Placere.ro

Logheaza-te Inscrie-te acum