De ce se trateaza mesajele cu indiferenta? Dezabonat

adaugat de Aaryonar cu 2 ani in urma
Ij primul rand scriu din propria experienta si nu vreau sa generalizez, dar am observat ca pe acest site, mesajele sunt tratate deseori cu indiferenta. OK, inteleg ca voi, fetele aveti mesaje "cu carul" sau poate sunteti satule de tot felul de barbati mai mult sau mai putin infierbantati, ori pur si simplu nu cautati sau nu aveti chef de discutii, dar mi-e greu sa cred ca nu aveti si curiozitatea sa deschideti mesajele... macar selectiv, asa... Si cand deschideti un mesaj si cineva va da un simplu si decent, "buna ziua", este chiar atat de greu sa raspundeti? Chiar si un "nu am chef sa iti vorbesc" sau "nu ma interesezi"... Ma gandesc ca "buna ziua" nu a omorat pe nimeni iar ca barbati, avem decenta sa acceptam si un refuz. Asta nu ne face mai putin barbati. Din contra... Zic si eu! Cheers!

Mai este si varianta ca sunt eu de vina si atunci putem sa inchidem subiectul si eu sa o iau usurel spre casa Dar unde dracului gresesc? :))) Nu intonez bine "buna ziua"?
adaugat de arisha cu 2 ani in urma
Hai sa-ti spun eu unde gresesti....cel putin din punctul meu de vedere.....variante:
1. mesaj cu buna ziua si atat dat de o persoana care nu corespunde ca varsta sau, sex sau intentii ( se vede ce cauti...sex, prietenie, rel discreta...si nu corespunde sa zicem cu ce vreau eu)..clar nici nu ma obosesc sa raspund...denota ca respectivul e idiot si nu pricepe nimic dn ce citeste la profilul meu.
2. mesaj cu buna ziua dat de o persoana care sa zicem ca ar corespunde criteriilor...varsta si celelalte dar nu este urmat de nimic altceva...decat eventual de vreun emoticon chior....denota o persoana neinteresanta si lipsita de imaginatie ori care nu stie ce vrea...ideal este ca salutul sa fie urmat de un mesaj inteligent care sa starneasca interesul...si e si mai indicat ca persoana respectiva sa precizeze si care e motivul pentru care a intrat in vorba cu mine. Ceea ce urmeaza e clar in functie de ceea ce esti tu in stare sa arati prin mesajul tau...Deci....in toate cazurile ...un buna ziua si atat nu este suficient pentru ca sa primesti un raspuns decat de la o anumita categorie de persoane cu care mai mult ca sigur ca prea multe nici n-ai ce discuta...
adaugat de Athum cu 2 ani in urma
Mai există și mesaje inteligente, pline de imaginație și funny, pe care le trimiți unei persoane care teoretic, după profilul afișat, ar fi un destinatar potrivit pentru mesajele în discuție, însă nu este așa, nu răspunde la mesaj + eventual blocaj! :-)

Așadar... relativă chestia cu mesajul și profilul... Dar trebuie de încercat, până la urmă se găsește schema potrivită!
Athum....mesajul nu trebuie sa aiba legatura cu profilul persoanei careia ii e adresat, trebuie doar sa-i straneasca atentia, sa o atraga.....in caz contrar se intampla ce spui tu, nu raspunde ori daca ii pari idiot te blocheaza....semn clar si pentru tine ca e incompatibilitate.....eu m-am referit la situatia in care femeia sa zicem...vrea un barbat peste 45 de ani...si ii scriu toti pustanii ori domnii  sub aceasta varsta nu e clar ca respectivii nu sunt interesanti ba mai mult decat atat ii si par ca nu pricep nici ceea ce citesc la profilul dumneaei?
Mda, știu, văd și comentarii pe la poze.... :-)

Scrisesem odată și eu unei doamne, care completase în partea de jos a profilului:

- 69
- la duș

Am întrebat dacă sigur funcționează așa... 
Ce, crezi că n-am încasat-o și eu??
pai vezi daca te tii de mistouri....poate doamna dorea ceva serios  nu sa fie luata la misto....si pentru a ta cunostinta, 69 functioneaza si la dus...functionarea tine de cu totul alte calitati nicidecum de locul in care se intampla...
Probabil ai dreptate. 

Știu cum funcționează, dar e cam greu pentru femeie... Sau dacă e duș fără cădiță/cadă, mai mare, într-o locuință mai modernă

Sau la duș exterior, ca spre exemplu un duș de la ștrand.
Sau în grădină!

Gata, nu mai scriu aici, că ar trebui să mă mut la altă secțiune, unde chiar nu s-a mai scris de mult...
Ia uite cum gandesti tu ca e mai greu pentru femeie....nu-i mai greu ca greul il ia barbatul daca e sa functioneze...
Aici în mod clar, gravitația este resimțită diferit de către cei doi parteneri (deocamdată imaginari!).
Atunci reformulez: pentru partener este mai greu din perspectivă gravitațională, pentru parteneră din punct de vedere al sistemului circulator, plus un risc evident (aderență, slăbiciune, susținere scăzută a genunchilor, etc.). Cască de protecție? Nu știu dacă este o soluție...
oh.....de ce unii sunt in pana de imaginatie si se gandesc totusi la 69?.....nu mai bine sa se multumeasca cu ce pot.....de ce trebuie musai ca dusul sa fie coliniar cu cuplul? 
adaugat de arisha
.......
1. mesaj cu buna ziua si atat dat de o persoana care nu corespunde ca varsta sau, sex sau intentii ....
2. mesaj cu buna ziua dat de o persoana care sa zicem ca ar corespunde criteriilor...varsta si celelalte dar nu este urmat de nimic altceva...decat eventual de vreun emoticon chior.........

.........Deci....in toate cazurile ...un buna ziua si atat nu este suficient pentru ca sa primesti un raspuns decat de la o anumita categorie de persoane cu care mai mult ca sigur ca prea multe nici n-ai ce discuta...
Multumesc frumos (tuturor). Acum, n-as spune ca am gresit neaparat. Iti impartasesc opinia dar partial, pentru ca exista si unele particularitati, cum ar fi profil necompletat, user suprasolicitat care nu isi vede mesajele sau, cum spuneam, le ignora, experiente proaste din trecut, etc. Este clar ca mesajul "buna ziua" asa sec precum pare, poate sa fie descurajant, dar mie mi se pare un lucru elemntar sa raspunzi si sa discerni dupa ce citesti continuarea. Sa vezi ce are prostul de zis... :))) Bun, daca se ignora, cum spuneai anumite aspecte evidente legate de profil, criterii de cautare, etc, clar acela este un idiot (poate cam dur, dar na, te citez). Insa tu ai luat-o ad-literam -  Termenul "buna ziua" l-am folosit generic, sa arat ca scriu un mesaj, nu neaparat ca am si scris acolo asa ceva. Poate am fost funny, poate am folosit ceva inteligent sau am incercat sa speculez ceva legat de profil... OK, inteleg si incerc sa respect pe cat pot, anumite criterii de cautare si/sau preferinte, dar cele mai multe discutii se termina inainte de a incepe. Nu fac o drama din asta, numai ca, asa mi se pare de bun simt. Sa nu etichetezi pe cineva doar pentru ca ai avut niste experiente mai putin bune in trecut! Omul acela poate are ceva de spus... Oricum, multumesc inca o data pentru raspuns. Un bun exercitiu din care am de invata! Adevarul fiecaruia este generat de perceptiile pe care le are! Schimbi perceptia, schimbi si adevarul Cheers!
adaugat de Athum
Mai există și mesaje inteligente, pline de imaginație și funny, pe care le trimiți unei persoane care teoretic, după profilul afișat, ar fi un destinatar potrivit pentru mesajele în discuție, însă nu este așa, nu răspunde la mesaj + eventual blocaj! :-)

Așadar... relativă chestia cu mesajul și profilul... Dar trebuie de încercat, până la urmă se găsește schema potrivită!
 Nu chiar toate cititoarele de mesaje funny si pline de imaginatie sunt pe acceasi frecventa :))) pe bune... Dar sunt de acord cu finalul: trebuie incercat pana se gaseste schema potrivita. As adauga, particularizat, de la caz la caz! Si ajung la ce am scris mai devreme... de undeva tot trebuie sa incepi! :))) Multumesc pt raspuns Cheers!
adaugat de edu_vlad cu 2 ani in urma
Salut! Si eu patesc acelasi lucru. A fost a doua greseala a mea sa imi reactivez contul premium. N-am sa o mai repet, pentru ca asa cum ai spus si tu, unor persoane le este greu si sa raspunda...Orice fel de raspuns e bine primit. Macar stii ca nu esti singur pe aici.
adaugat de Florinmarianpopescu cu 2 ani in urma
Din experienta proprie, pe contul ce l-am inchis cu ceva ani in urma, in urma mai multor mesaje trimise (decente bineinteles), am observat ca cea mai buna formula pentru mine a fost urmatoarea: 
1 Te prezinti, spui cine esti si ce doresti
2 Spui de ce ai contactat acea persoana/cuplu, ce anume din acel profil te-a atras, 
3 Mentionez ca nu e cu suparare daca vei fii refuzat.

Bineinteles in toate cele de mai sus ar trebuii sa fii in primul rand sincer, politicos, sa nu contactezi profile necompatibile cu tine (exista acel checkbox dragut in meniul de cautare, in care poti cauta doar profile compatibile cu tine si deasemenea sa citesti profilul cap coada ... ...) si bineinteles o gramatica din care sa se intelegea ceea ce vrei sa transmiti. 

Multa bafta tuturor!
adaugat de cedricleo cu 2 ani in urma
Ei bine, se trateaza cu indiferenta din prostie cronica, autosuficienta si handicap emotional. Cine doreste sa probeze asta, sa faca o simpla vizita in SUA si sa incerce sa interactioneze cu o persoana intr-un loc public. Nu ai sa vezi americani alergand in partea opusa ori ridicand nasul si ingnorandu-te. Se vor bucura ca sunt remarcati, ca ai vazut ceva deosebit la ei, ca prin atentia ta devin putin mai valorosi.
In general romanii au valoarea lor, pe care nu le-o creste sau coboara nimeni, pentru ca e undeva la nivelul maxim. De asta si rezultate pe toate planurile....

adaugat de stresatul1 cu 2 ani in urma
Domnule atunci cand trimiti un mesaj citeste profilul dar incearca sa treci dincolo de cv daca reusesti o sa ti se rasp 
Dar daca incepi iubito vreu sa iti arat. ... 
So guys don't be afraid to say something nice and warm 
adaugat de Ghst84 cu 2 ani in urma
Yeah. Am patit si eu asta, ori de cate ori m-am inscris pe un site de genul si am scris cateva mesaje. Am scris ceva general, am incercat sa fiu funny, sau sa atrag cumva atentia, fara nici un raspuns (care incep sa cred ca doare mai mult decat un refuz politicos/nepoliticos).

Deja nici nu mai stiu ce sa scriu, mi se pare totul o cauza pierduta. Se pare ca o sa mor singur pe lumea asta.

O sa mai trimit mesaje pe ici pe colo, pana ce ma satur si de stie-ul asta si raman in zona mea confortabila unde nu interactionez cu nici o femeie si raman cu treburile mele.

Cheers!
pana la urma nu suntem cu totii idioti, bag de seama...
adaugat de Mysstique cu 2 ani in urma
si raman in zona mea confortabila unde nu interactionez cu nici o femeie si raman cu treburile mele."

Daca asta inseamna zona ta de confort,atunci trebuie sa intelegi si de ce iti sunt tratate mesajele cu indiferenta..:)
Poate fi unul din motive...
adaugat de Bach77 cu 2 ani in urma
adaugat de Florinmarianpopescu
Din experienta proprie, pe contul ce l-am inchis cu ceva ani in urma, in urma mai multor mesaje trimise (decente bineinteles), am observat ca cea mai buna formula pentru mine a fost urmatoarea: 
1 Te prezinti, spui cine esti si ce doresti
2 Spui de ce ai contactat acea persoana/cuplu, ce anume din acel profil te-a atras, 
3 Mentionez ca nu e cu suparare daca vei fii refuzat.

Bineinteles in toate cele de mai sus ar trebuii sa fii in primul rand sincer, politicos, sa nu contactezi profile necompatibile cu tine (exista acel checkbox dragut in meniul de cautare, in care poti cauta doar profile compatibile cu tine si deasemenea sa citesti profilul cap coada ... ...) si bineinteles o gramatica din care sa se intelegea ceea ce vrei sa transmiti. 

Multa bafta tuturor!
  Simplu si eficient...
adaugat de Ghst84 cu 2 ani in urma
adaugat de Mysstique
si raman in zona mea confortabila unde nu interactionez cu nici o femeie si raman cu treburile mele."

Daca asta inseamna zona ta de confort,atunci trebuie sa intelegi si de ce iti sunt tratate mesajele cu indiferenta..:)
Poate fi unul din motive...
  Am vrut doar sa subliniez faptul, ca sunt unii care au o situatie si mai jalnica, cand vine vorba de a interactiona cu femeile (printre acei oameni fiind si eu). Se pare ca nu mi-a prea iesit. Nici acum nu stiu cum sa vb cu ele.

Asta nu inseamna, ca o sa renunt la tot (desi au fost perioade, de-a lugul celor xx ani...), dar cateodata simt ca pierd orice speranta si in gandurile mele concluzionez ca mai bine raman singur, dar vad ca iar deviez de la subiect si mai bine ma opresc aici...

Nu poti adauga o replica la acest subiect decat daca ai un cont pe Placere.ro

Logheaza-te Inscrie-te acum